Rádi si zdobíme interiéry pokojovými rostlinami, které jej příjemně zútulní. Dávejte si však pozor, jaké rostliny si do interiéru pořídíte, některé mohou být nebezpečné, a to zvláště pokud máte malé děti či domácí zvířata. Je lepší se jim jednoduše vyhnout. Jaké rostliny to však jsou?
Hvězdník, Pryšec, Difenbachie
Pozor byste si měli dávat především na hvězdník, všechny jeho druhy jsou kompletně jedovaté v každé své části. Otrava rostlinnou se projevuje nápadnou malátností a zvracením. Další z řad jedovatých pokojových rostlin je pryšec, přičemž pokojové i exteriérové druhy pryšce jdou jedovaté. Pryšec není náročný na pěstování, ale není vhodné ho mít doma spolu s malými dětmi.
Po utržení listu pryšce z něj totiž začíná vytékat mléko, které obsahuje alkaloid a může podráždit pokožku či po zasažení očí způsobit zákal rohovky. Difenbachie je velmi známou pokojovou rostlinou, na které se vyskytují krystalky šťavelanu vápenatého, které může pes i dítě jednoduše olíznout. Podrážděná sliznice je však pro zvíře i dítě nesmírně nebezpečná.
Co jsou jedovaté rostliny
Jedovaté pokojové rostliny jsou takové rostliny, které ve svých tělech obsahují látky, které jsou schopné způsobit otravu, a zároveň se pěstují v domácnostech. To zcela jasně zvyšuje pravděpodobnost styku těchto rostlin s malými dětmi nebo domácími zvířaty a tak zvyšuje riziko otrav. Některé rostliny jsou sice jedovaté jen lehce a způsobují ekzémy, záněty, vyrážku nebo otok, u jiných hrozí zvracení, průjem a křeče, které mohou při pozření většího množství rostliny vést k postižení celého organismu a následné smrti.
Jedovaté pokojové rostliny v domácnostech s dětmi a zvířaty by měly být umístěné na těžce dostupných místech – vysoko na skříni, polici nebo v závěsném květináči, kam dítě ani pes nedosáhne. Kočky, které rády okusují listy pokojových rostlin, ocení šáchor nebo kočičí trávu, jejíž semena se dají koupit v obchodech se zvířaty.
Podezření na otravu
V případě podezření na otravu rychle vyhledejte lékařskou pomoc a lékaři sdělte druh rostliny, který dítě nebo domácí mazlíček pozřel, nebo přineste část rostliny s sebou. Včasná diagnóza může při otravě prudce jedovatými rostlinami zachránit život.
Pokud nevyrazíte hned k lékaři, je vhodné podávat hodně tekutin, nejlépe vodu nebo čaj v malých doušcích. Nevhodné je mléko, protože naopak způsobuje ve střevě lepší vstřebatelnost jedu. Nevyvolávejte zvracení